Bukiet na Matki Boskiej Zielnej poświęcany 15 sierpnia to podziękowania za płody ziemi oraz obfitość letniej przyrody.

15 sierpnia obchodziliśmy  uroczystość-Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.

W tym dniu powszechny jest zwyczaj święcenia ziół i wszelkich płodów rolnych, święci się niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje między innymi: maki, szałwie, macierzanki, wrotycz, koper, kminek,  gorczyca, boże drzewko,  rozmaryn, miętę, melisę, ziele świętojańskie, słonecznik, jarzębinę, kalinę, jabłka, amarantus, kłosy zbóż. W bukiecie na Matki Boskiej Zielnej nie powinno zabraknąć kłosów zbóż, ziół ogrodowych i polnych, letnich kwiatów ale też i owoców.

W siedzibie TMZZ już 10 sierpnia br. wstępnie przygotowywane były bukiety zielne z suchych ziół, kwiatów wcześniej zebranych i specjalnie barwionych przez członkow  i sympatykow TMZZ: Marię Madej, Krystynę Zaporowską, Danutę Chorąży, Ewę Koczurkiewicz, Jacka Cichonia, Magdalenę Leśniak, Eugenię Wronkę, Wandę Bliźniak, Dorotę Stankiewicz, Magdalenę Zacharę, Bogusławę Smreczyńską, Elżbietę Olszak z wnuczką Irenką, Katarzynę Wyrobiec, Barbarę Wieliczko.

Od wczesnych godzin  rannych 15 sierpnia przygotowywane były przez członków TMZZ
i sympatyków  bukiety zielne ze świeżych barwnych kwiatów, pachnących ziół, traw i kłosów zbóż, które zgromadziliśmy dzień wcześniej. Bardzo zdobne, barwne i pachnące przyciągały uwagę. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam we wtorkowy poranek oraz tym, którzy przekazali nam kwiaty i zioła ze swoich ogrodów.

Za zgodą księdza proboszcza bukiety zielne tradycyjne rozprowadzane były w Święto Matki Boskiej Zielnej przy kościele parafialnym w Zatorze przed mszami świętymi od godziny 6:30. Wszystkim, którzy wsparli nas finansowo serdecznie dziękujemy.