"Nic nie jest dane ludziom bez trudów." (Horacy)

 Otwarcie Izby Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia 8. czerwca 2014

  

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej działające od 27 lat , nie miało szczęścia do pomieszczeń w których mogłyby zostać wyeksponowane gromadzone przez lata zbiory historyczne i regionalne. Sześciokrotne przeprowadzki wpłynęły bardzo destrukcyjnie na zgromadzone z wielkim trudem wyposażenie. Członkowie narzekali nie tylko na ciasnotę pomieszczeń ale też na stan umeblowania i brak nowoczesnych urządzeń do ekspozycji . Ogólnie wiadomo, że więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy , niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Dlatego też w lipcu 2012 roku Zarząd podjął uchwałę o napisaniu wniosku o dofinansowanie ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" na:  

 

"Utworzenie Izby Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia" Wniosek uzyskał akceptację , umowa z Urzędem Marszałkowskim została podpisana w październiku 2013 roku . Termin zakończenia realizacji wniosku zaplanowano na sierpień 2014 roku. Sprzyjające okoliczności tj: terminowość wykonawców, pracowitość i upór członków Zarządu TMZZ , podpisanie umowy wynajmu pomieszczeń Rynek 2 umożliwiły oddanie Izby Regionalnej o dwa miesiące wcześniej.

 

 

"Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami".

 

Tej prostej zasady nauczyłam się od sąsiadującej z nami Lokalnej Grupy Rybackiej i LGD z Doliny Karpia . Jestem im bardzo wdzięczna za zmobilizowanie mnie do zapisania tego celu w formie unijnego wniosku , chociaż nie było łatwo napisać i zrealizować w sumie trzy wnioski w ciągu niespełna półtora roku. W czasie oprowadzania grup turystycznych często słyszałam pytania : Jak to się dzieje ,że Zator tak pięknieje i rozwija się ? Nawet koledzy Regionaliści zazdrościli nam takiego gospodarnego i odnoszącego ciągłe sukcesy Burmistrza. A przecież ?Sukces to maksymalne wykorzystanie możliwości jakie masz?.

 

 

 

Zmierzyliśmy więc nasze siły na zamiary , uzgodniliśmy wspólnie nasze możliwości finansowe i dzięki temu chyba wszyscy członkowie TMZZ po przecięciu symbolicznej wstęgi poczuli radość i zadowolenie z SUKCESU .Pięknie prezentują się nasze odrestaurowane zbiory w nowych szafach, szklanych gablotach ,regałach , w świetle ekspozycyjnego oświetlenia . Teraz oprowadzanie turystów jest przyjemnością i daje dużo radości , gdy widzimy i słyszymy słowa uznania. Powtarzające się wpisy w księdze pamiątkowej : ? gratulujemy, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem działalności członków Towarzystwa, energii, pasji i zaangażowania w upamiętnianiu dziejów i dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny?? dodają skrzydeł i zobowiązują do dalszej działalności. Dużym ułatwieniem w pracy jest własny sprzęt komputerowo ? biurowy zakupiony w ramach zrealizowanego projektu i strona internetowa .

"Prawdziwą miarą inteligencji jest działanie."

 

Podobno 80% ludzi na świecie nie lubi swojej pracy ? my swoją bardzo lubimy , to nasza pasja , nasze społeczne zaangażowanie , bo chcemy się dzielić naszą wiedzą i pokazać mieszkańcom i turystom a szczególnie młodzieży jak ważne jest posiadanie tożsamości narodowej i korzeni w rodzinnej ziemi. W czasie III Targów Turystycznych w jeden dzień odwiedziło nas 104 turystów i byli zachwyceni .

 

 

 

Chciałabym też odpowiedzieć na zarzuty , że Izba już była. Tak były zbiory bardzo duże pochowane , pokryte kurzem chylę czoła przed tymi którzy je zgromadzili przez 27 lat działania TMZZ. Nazywaliśmy je potocznie mini muzeum .Myślę jednak ,że gdybyśmy nie zrealizowali tego projektu , to posiadane meble i wyposażenie nie wytrzymałoby kolejnego siódmego już przenoszenia . Funkcjonuje taki aforyzm B.Franklina "Trzy przeprowadzki to tyle co jeden pożar", a nasze zbiory i wyposażenie przeżyły to już sześć razy. Zacytuję też fragment utworu Adama Asnyka "Trzeba z żywymi naprzód iść , po życie sięgać nowe". Jeśli nie idziemy do przodu to cofamy się . Sekret powodzenia tkwi w ciągłym przypominaniu o swym istnieniu i doskonaleniu swojej działalności.

 

Dziękuję za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo w uroczystym otwarciu : Burmistrzowi Zatora Zbigniewowi Biernatowi , Prezesowi Doliny Karpia Franciszkowi Sałaciakowi, Radnemu Powiatowemu - Sławomirowi Momotowi , Radnym Rady Miejskiej w Zatorze: Markowi Strzale, Marii Malinkiewicz, Bogdanowi Bieńkowi, Franciszce Jarosz, Przewodniczącemu Osiedla Centrum ? Emilowi Kwiekowi, Dyrektorowi Wadowickiego Centrum Kultury ?Piotrowi Wyrobcowi., Dyrektor ZSO w Zatorze Agacie Kogut, Dyrektor ROKu- Elżbiecie Mostowik. Pełnomocnikowi Burmistrza ds. Szkolnictwa Zawodowego Stanisławowi Nowickiemu. Dziękuję wszystkim członkom i sympatykom TMZZ którzy w ten upalny , popołudniowy niedzielny czas zechcieli przyjść i cieszyć się razem z Zarządem zrealizowanym projektem. Lista byłaby bardzo długa , bo gościliśmy ponad osiemdziesiąt osób. Dzięki patronatowi Burmistrza stoły z poczęstunkiem prezentowały się bardzo okazale i smakowicie. KGW Zator przygotowało pysznego karpia w trzech różnych odsłonach , a karp został zasponsorowany przez Rybacki Zakład Doświadczalny. Pyszne serniki upieczone zostały przez KGW Podolsze. Jabłecznik zasponsorowała firma "Hana" i Revel Pub.

 

}

 

Uczty duchowej dostarczyły uczennice ZSO w Zatorze przygotowane przez Panią Aleksandrę Mostowik, recytując wiersze o Zatorze .Wymarzoną przeze mnie prezentację ?Zator z lotu ptaka w rytm Zatorskiego Walca? przygotował Pan Jacek Pasternak na bazie zdjęć Pana Mariusza Makucha. Melodię Zatorskiego Walca skomponował Paweł Chmielowski, aranżacji dokonała Joanna Krzyżak , a zaśpiewał w 1992 roku na 700-lecie Zatora chór SP w Zatorze pod kierownictwem Agaty Kogut. Walc nagrał jako pierwszy teledysk w historii Zatora śp. Bogdan Wachman.

 

Splendoru dodały naszej uroczystości delegacje Regionalnych Towarzystw Kultury, wnosząc swój optymizm i słowa uznania i jak zwykle cenne regionalne upominki . Zaszczyciło nas: Towarzystwo Przyjaciół Skawiny w osobach prezesa płk. Stanisława Grodeckiego , jego z-cy Ewy Tarnopolskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej z prezesem Zbigniewem Jurczakiem , Januszem Sobalą ,który podarował nam archiwalne fotografie starego Zatora , Grzegorzem Pacutem, Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej w osobie prezes Krystyny Dudy i Stowarzyszenie Nasz Radziszów ,które reprezentował prezes Janusz Bierówka.

 

Bardzo wielką niespodziankę swoją obecnością sprawili nam: ksiądz Proboszcz Jacek Wieczorek i księża naszej Parafii pod wezwaniem św Wojciecha i Jerzego : Robert Jończyk i Bartłomiej Bartosik. Ponieważ pomieszczenia TMZZ były już poświęcone 2 marca w czasie oddania budynku po generalnym remoncie , księża odmówili wspólnie z zebranymi modlitwę w naszej intencji . Dziękuję księżom naszej Parafii za zainteresowanie działalnością Towarzystwa i współpracę w dziele poszerzania wiedzy o kulturowym dziedzictwie Zatorskiej Ziemi .

 

Całość uroczystości wyreżyserował i profesjonalnie poprowadził Pan Łukasz Dziedzic, redaktor Życia Zatora, dbając by w tak poważnej gali nie zabrakło humoru. Wszystkie ważne momenty sfotografował, bo jak zauważył ?Zator zmienia się w takim tempie, że zdjęcia wykonane dzisiaj, nazajutrz są już historią ,a miejsca są nie do poznania?.

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej ogłasza z dniem 8 czerwca 2014 roku, że jest otworzona Izba Regionalna Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia , że działa i czeka na zwiedzających we wtorki i czwartki w godzinach od 14:00 do 17:00 , a także każdorazowo po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu grupy wycieczkowej.

 

Prezes TMZZ

 

Izba Regionalna Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia mieści się w dawnym budynku Sądu Grodzkiego z 1891 r przy ulicy Rynek 2. Udostępniamy nasze zbiory mieszkańcom Doliny Karpia i turystom odwiedzającym Dolinę Karpia w czasie imprez tj.: Święta Karpia, Zatorskiego Jarmarku Karpiowego, Żniw Karpiowych, Odpustów Wielkanocnych, Targów Turystycznych, Dni Rybaka ale również młodzieży i szerokiej rzeszy turystów w tym zorganizowanym grupom wycieczkowym, po uzgodnieniu terminu telefonicznie bądź elektronicznie poprzez Internet.

 

W pomieszczeniach przy ul. Rynek 2 na I-szym piętrze do dyspozycji zwiedzających przeznaczone są dwie sale ekspozycyjne. Pierwsza sala (wejściowa) poświęcona historii Zatora i Księstwa Zatorskiego ma charakter muzealny i w niej prowadzimy żywe lekcje historii dla młodzieży szkolnej z użyciem eksponatów muzealnych, multimediów oraz udziałem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. Druga sala w całości poświęcona jest zbiorom regionalnym i gospodarce stawowej w Dolinie Karpia oraz historii produktu lokalnego czyli karpiowi Zatorskiemu .Eksponuje walory przyrodnicze i gospodarkę rybacką Doliny Karpia. Dla potrzeb edukacyjnych młodzieży i dzieci przedszkolnych proponujemy przeprowadzanie warsztatów z wykorzystaniem kart pracy. Na ścianach powyżej gablot umieszczone są obrazy z plenerów malarskich w Dolinie Karpia.

 

W Izbie Regionalnej umieszczono zbiory regionalne: odzież, sprzęty codziennego użytku mieszkańców, rzemieślników, rybaków Doliny Karpia z przełomu wieku XIX i XX, makietę eksponującą cały cykl hodowli karpia oraz eksponaty ptaków zamieszkujących stawy .

 

 

Chcemy ,aby nasza ekspozycja w Izbie Regionalnej oraz proponowana możliwość skorzystania z bezpłatnych usług przewodnickich po zabytkach Doliny Karpia pozytywnie oddziaływała na rozwój i rozpoznawalność produktów regionalnych oraz całego regionu Doliny Karpia w skali kraju, aby przyczyniała się do integracji mieszkańców i organizacji działających w Dolinie Karpia.