Jan Maj, mieszkaniec Zatora podczas setnych urodzin zdradził tajemnice długowieczności – przede wszystkim umiar we wszystkim.

W tym wyjątkowym dniu liczni goście złożyli życzenia jubilatowi, w tym burmistrz Zatora – Mariusz Makuch, sekretarz Zatora – Piotr Domagała, radny gminy- Wiesław Susek, przedstawicielka KRUS w Oświęcimiu – Teresa Sajdak oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, Bogusława Smreczyńska i Ewa Koczurkiewicz.

Jan Maj

Urodził się oraz wychował w Łączanach. Jego życiowa podróż była pełna wyzwań i osiągnięć. W czasie okupacji uczestniczył jako młody mężczyzna w pracach flisaka na Wiśle, działając jednocześnie w ramach Armii Krajowej pod pseudonimem „Marchewka”.

Jego życie rodzinne skupia się wokół żony Wandy, z którą zawarł związek małżeński w 1951 roku. Miał wówczas 28 lat, Wanda 19.

Para zbudowała swoje życie w Zatorze, gdzie Pan Jan rozwinął się jako ceniony mistrz malarski. Umiejętności jubilata nie tylko przyciągały klientów, lecz także przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom malarzy.

Jego praca i aktywność nie ograniczały się jedynie do malarstwa. Jubilat cieszył się pracowitym życiem, angażując się w ogrodnictwo oraz hodowlę zwierząt, co stanowiło źródło radości i zadowolenia.

Dopóki siły i zdrowia starczyło, w wolnym czasie uprawiał wraz z żoną ziemię, lubił ogrodnictwo i sadzenie drzewek owocowych. Miał również przydomową hodowlę kur, kaczek i królików, a nawet świń i owiec.

Stwierdził, że prowadził pracowity i aktywny tryb życia, nie oszczędzał się, nie unikał dobrego i tłustego jedzenia. Jego receptą na długie życie jest umiar we wszystkim i radość z prostych, zwykłych, codziennych rzeczy oraz bliskość i wsparcie rodziny.

Ma dwoje dzieci, dwoje wnuków i dwóch prawnuków

Uroczystość

Tort i szampan towarzyszyły spotkaniu pana Jana i jego rodziny z zaproszonymi gośćmi. Wspólne życzenia, piękne bukiety kwiatów, kosz pełen lokalnych specjałów oraz inne upominki dopełniły atmosferę radości i wzruszenia.

W ramach wyjątkowych prezentów, Jan Maj otrzymał od samorządu Zatora akwarelę autorstwa Sylwii Prażmowskiej-Kulig, ukazującą zamek książęcy i kościół w Zatorze w współczesnym ujęciu.

Burmistrz Zatora przekazał jubilatowi urodzinowe życzenia oraz listy gratulacyjne od prezesa rady ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz wojewody małopolskiego – Łukasza Kmity.

Teresa Sajdak, przedstawicielka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Oświęcimiu przekazała także list gratulacyjny wraz z decyzją o przyznaniu świadczenia honorowego, którego przyznawanie jest zaszczytnym wyróżnieniem dla wszystkich stulatków pobierających świadczenia emerytalne lub rentowe.

Jego setne urodziny są nie tylko okazją do świętowania, lecz także do zatrzymania się i podziwiania bogatego życiowego dorobku.

Składamy gratulacje z okazji tego wyjątkowego jubileuszu i przyłączamy się do życzeń kolejnych lat pełnych zdrowia, szczęścia oraz doskonałej kondycji.