Podsumowanie historycznego projektu

Projekt historyczny pt. " USŁYSZEĆ ZAPOMNIANE GŁOSY- LOSY MIESZKAŃCÓW ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ W POŁOWIE XX w" realizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, w którym braliśmy udział, został podsumowany 21 czerwca 2022 r. w siedzibie MPMZO w Oświęcimiu. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody.

Grant z FIO

Towarzystwo Miłośników zIemi Zatorskiej pozyskało 6 tys. zł w ramach Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego.

Konkurs rozstrzygnięty!

Konkurs pt."Ja i Mała Ojczyzna- Zator i genealogia rodzinna" rozstrzygnięty!

Nowy Zarząd wybrany

Bogusława Smreczyńska po raz kolejny została prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. W niedzielę (29 maja) członkowie TMZZ wybrali nowy Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz udzielili absolutorium Zarządowi za 2021 rok. 

Walne zebranie

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej

zaprasza

na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze

w niedzielę, 29 maja 2022 r., godz. 10:00 (II termin - 10:15),

w siedzibie TMZZ, ul. Rynek 2, I piętro.

Prosimy o niezawodne przybycie!

W programie m.in. sprawozdanie za rok 2021

oraz wybory nowego Zarządu TMZZ

Zapraszamy na wystawę

Zapraszamy do galerii "Szklanej" w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze na wernisaż oraz wystawę poświęconą Fryderykowi Ruziczce.

Tradycji stało się zadość

Również w tym roku członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej przygotowali okazałą palmę wielkanocną i przenieśli do kościoła parafialnego w Zatorze. 

Konkurs Palm Wielkanocnych

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej wraz z Parafią śśw. Wojciecha i Jerzego ogłaszają konkurs!

1 marca 2022 roku po raz jedenasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Przy bramie Cmentarza Komunalnego w Zatorze zebrali się przedstawiciele  TMZZ, emerytów ZNP, ROK w Zatorze, licznie przybyli uczniowie wraz z opiekunami: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy,  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze, Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze. 

Tradycji stało się zadość

Aby tradycji stało się zadość, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwany „Tłustym Czwartkiem”, jadamy pączki, faworki czy też oponki.

Świąteczne Życzenia

Edukacyjny spacer po cmentarzu w Zatorze

Zator był drugą miejscowością, w której Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zatorskiej zorganizowało w dniu  8 listopada 2021 roku edukacyjny spacer z młodzieżą po miejscowym cmentarzu.

Kwesta na zatorskim cmentarzu

9696,70 zł - tyle udało się zebrać podczas kwesty na zatorskim cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych. 

Prosimy o Wasze wsparcie

W poniedziałek 1 listopada 2021 roku na cmentarzu w Zatorze odbędzie się tradycyjna kwesta na rzecz ratowania zatorskich zabytków.

Maria Madej - Honorowy Członek TMZZ

W dniu 2 września 2021 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej odbyło się uroczyste spotkanie podczas którego wręczono pani Marii Madej pamiątkowy dyplom i złożono serdeczne gratulacje i życzenia.

Święto Patrona Miasta i Gminy

W dniu 16 sierpnia br. we wspomnienie liturgiczne św. Rocha.

Zioła, kwiaty, kłosy i owoce Matce Boskiej Zielnej

15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość-Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W tym dniu powszechny jest zwyczaj święcenia ziół i wszelkich płodów rolnych, święci się niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje.

Walne TMZZ. Zarząd z absolutorium

Na 25 lipca 2021 roku zwołane zostało Walne Zebranie członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. 

Zebranie Walne TMZZ

TMZZ ogłasza konkurs!

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej ogłasza konkurs literacki na pisemną wypowiedź – pracę pod ogólnym hasłem "Nie od razu Zator zbudowano – historia powstania i rozwoju zatorskich osiedli (do wyboru) Morysina, Królewiec, Podlipki, Centrum, Bugaj" pod honorowym patronatem Burmistrza Zatora Mariusza Makucha.

Żegnaj Marysiu!

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że na wieczny odpoczynek odeszła Marysia Malinkiewicz, nasza wieloletnia koleżanka, członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, którą wspominać będziemy jako zawsze chętną do wszelkich działań społecznych. Wszystkim, których dotknęła śmierć śp. Marysi składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Wielkanocne palmy 2021

W dniu 24 marca w siedzibie TMZZ  została wykonana palma wielkanocna, nieodłączny atrybut Niedzieli Palmowej.

Pamiętamy!

1 marca 2021 roku po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Historia pewnego eksponatu

We współpracy z ROK-iem powstaje cykl filmów prezentujących ciekawe, zgromadzone w Izbie pamiątki wraz z opowieścią o dawnym Zatorze.

XXX  - JUBILEUSZOWE SPOTKANIE SENIORÓW NIE MOŻE SIĘ ODBYĆ

Rok temu w styczniu, kiedy razem spotkaliśmy się na XXIX  Spotkaniu Seniorów w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze i radośnie świętowaliśmy bycie razem, nikt z nas nie przypuszczał, że nadejdzie tak trudny czas  związany z pandemią i wszystkimi ograniczeniami.

Podziękowania

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej serdecznie dziękuje za odpowiedź na nasz apel w sprawie wsparcie finansowego tegorocznej KWESTY, która z oczywistych przyczyn nie mogła odbyć się na naszym cmentarzu. Szczególne podziękowania składamy: Bankowi Spółdzielczemu w Zatorze, firmom Płoszczyca 
sp.z o.o w Zatorze i Protech sp.z o.o w Zatorze oraz nielicznym mieszkańcom. Dzięki Waszej ofiarności nasze działania związane z renowacją zatorskich zabytków mogą być kontynuowane.

Kwesta 2020

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej informuje, że zaplanowana 
i zgłoszona kolejna kwesta na Cmentarzu Komunalnym w Zatorze odbędzie się 
w szczególnych warunkach. W związku z zamknięciem cmentarzy ze względu na pandemię koronawirusa, nie będzie zbiórki do puszek, ale mamy nadzieję, że nie zawiedziecie nas Państwo w tym trudnym roku. Zachęcamy do wpłacenia swego datku na konto Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej 


nr rach: BS Zator 718-136-0000-0000-1704-2000-0010 z dopiskiem „Kwesta”.

Zróbcie Państwo zbiórkę w miejscu pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół i sąsiadów.

Chcemy dalej ratować cenne zabytkowe nagrobki i figury świętych. Pomóżcie nam, również w tym roku.

Razem możemy zdziałać więcej.

Za okazaną dobroć z góry serdecznie dziękujemy.

Za Zarząd

Bogusława Smreczyńska

Obrazki z życia Graboszyc... i nie tylko. Zapraszamy w imieniu Marii Madej

Zapraszamy do słuchania cyklu opowieści o dawnych Graboszycach i nie tylko. Na podróż w przeszłość zaprasza Maria Madej.

Odszedł Andrzej Żwawa

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość

o śmierci

pana Andrzeja Żwawy,

którego wyroby z wikliny zdobią naszą Izbę Regionalną.

Jego śmierć spowodowała pustkę w sercach wszystkich,

którzy go znali. 

Prosimy przyjąć od nas wyrazy serdecznego współczucia

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej

Wielkanoc 2020

WALNE ZEBRANIE ODWOŁANE

Zaplanowane na najbliższą niedzielę, 15 marca 2020 r. Walne Zebranie Członków TMZZ zostało odwołane! O nowym terminie poinformujemy.

Pączki dla podopiecznych DPS czyli nasza tłustoczwartkowa tradycja

Tłusty czwartek to data ruchoma związana z przebiegiem roku liturgicznego a dokładnie z datą Świąt Wielkanocnych. Jest to dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału a jednocześnie zwiastujący nadejście Wielkiego Postu. Tłusty czwartek znany jest w większości krajów obrzędowości chrześcijańskiej. W bieżącym roku pączkami delektowaliśmy się 20 lutego. Od 18 lat w tłusty czwartek Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej obdarowuje pączkami podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Caritas w Zatorze.

Spotkanie z seniorami z Zatora

Czas wspomnień i radości. Tradycyjnie już od 29 lat Seniorzy czterech zatorskich osiedli: Centrum, Morysina, Królewiec i Podlipki przybyli, zaproszeni  przez TMZZ, na Spotkanie Opłatkowe przy świecach.

Bogusława Smreczyńska nową Prezes TMZZ

Na nadzwyczajnym walnym zebraniu członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej nowym prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej została Bogusława Smreczyńska.

Rekordowa kwesta na rzecz ratowania zatorskich zabytków

Za nami kolejna, tym razem rekordowa kwesta na zatorskim cmentarzu. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej oraz działająca przy nim Rada Społeczna Ochrony i Renowacji Zatorskich Zabytków przeprowadziły w1 listopada 2019 roku siedemnastą już zbiórkę na rzecz ratowania zatorskich zabytków.

1 listopada zbiórka na ratowanie zatorskich zabytków

Rada Społeczna Odnowy Zatorskich Zabytków wraz z TMZZ, organizuje kwestę do puszek w dniu 01.11.2019 tj. w dniu Wszystkich Świętych.

R.I.P

W poniedziałek 16 września odeszła od nas Maria Fila - prezes TMZZ.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd TMZZ

Uroczystość na Czarczy

Kapliczki przydrożne: symbol wiary, moc tradycji, zapis historii. W niedzielę 9 czerwca odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionej kapliczki na Czarczy.

Harcerze z wizytą w izbie

W sobotę 23 lutego odwiedziła nas bardzo liczna grupa zuchów i harcerzy z Hufca Ziemi Wadowickiej , bowiem w Zatorze odbywał XXI Festiwal Kultury Harcerskiej.

Gościliśmy Regionalistów

W sobotę 9 czerwca br. gościliśmy regionalistów z: Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki", Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.